Gotowe projekty budynków to komfortowe rozwiązanie,  oczywiście – to nie będzie całkowicie unikalne, chociaż bywa odpowiednie w rozmaitych przypadkach. Tyle że do wybrania tego typu projektu trzeba podejść z powagą, i założyć najpierw, jakimi czynnikami będziemy się kierowali przy wyborze. Gotowych projektów jest bardzo dużo, stąd też wizualizacje tych domów  bywają praktyczne oraz mogą zainspirować.

Niekiedy inwestorzy wykorzystują je dokładnie w taki sposób, bo pomaga im to określić ich oczekiwania.

Ukończony projekt to również mała cena a także niedługi okres oczekiwania na całą dokumentację niż w przypadku projektu na zamówienie. Żebyśmy jednak na pewno cieszyli się z kupionego projektu gotowego, korzystnie byłoby przed zakupem poznać uważnie plan zagospodarowania przestrzennego placu, na którym ma być budowany dom. Nieraz przydarza się tak, że kupiony projekt nie komponuje się z zamieszczonymi tam wymogami. Dlatego też niekiedy wychodzi na to, że kupiona  dokumentacja wcale się nie przyda, ponieważ na przykład budynek powinien mieć dach z dwoma spadami, a w planie jest bez spadów.

Stąd też kupno gotowego projektu po części upraszcza sprawę, lecz patrząc inaczej, raczej nie znaczy, że zaoszczędzimy czas – w tym przypadku wykorzystamy go na szukanie eksperckich opinii, przeglądanie dokumentacji, albo przeglądanie  zrealizowanych już projektów. Wtedy bierzmy pod uwagę nie tylko aspekt wizualny, lecz też na użytą technologię, które oszczędzą nam później pozostałych wydatków..